Urychlují antioxidanty regeneraci po cvičení?

Sport a produkce volných radikálů

V podmínkách námahy a dlouhodobého cvičení může být spotřebována hodnota kyslíku dvanáctkrát až dvacetkrát vyšší než u sedavého člověka . Tato větší spotřeba kyslíku ve chvílích větší námahy je zodpovědná za nadměrnou produkci volných radikálů s následným oxidačním buněčným poškozením, známým jako oxidační stres ,  které je nutné vzít v úvahu, abychom jej zastavili.

Volní radikálové a sport

Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které mohou způsobit poškození na buněčné úrovni.

Sportovci a antioxidanty

Sportovci a sportovci, zejména ti, kteří provozují dlouhodobé a vytrvalostní aktivity , se snaží udržet rovnováhu mezi zdravím a optimálním výkonem . Jakákoli nutriční strategie je dobře hodnocena, takže se přizpůsobí vašemu sportovnímu plánování a umožní vám zlepšit úroveň vašeho zdraví na adekvátní úrovni, a to navzdory obrovskému opotřebení, které trpíte. V tomto smyslu mohou antioxidanty , ať už ze zdrojů získaných adekvátní výživou , nebo prostřednictvím nutričních doplňků , hrát vedoucí roli díky svým mnohočetným vlastnostem při péči o zdraví sportovce , a samozřejmě,zlepšit schopnost zotavení po fyzické námaze.

Antioxidanty a sportovci

Nadbytek volných radikálů urychluje proces stárnutí našeho těla a může způsobit zranění a nemoci snížením naší obranyschopnosti.

Vytrvalostní sporty a oxidační stres

Vytrvalostní sporty, jako je běh, cyklistika, plavání nebo triatlon, vyžadují udržení vysokého počtu hodin aerobního cvičení . V tomto úsilí hraje významnou roli kyslík, protože je většinou nutný k poskytování energie při těchto činnostech. Oxidační povaha tréninku může zvýšit produkci volných radikálů, takže antioxidační obrana těla je nucena tvrdě pracovat, aby čelila oxidativnímu poškození na buněčné úrovni, které mohou tyto molekuly produkovat na tkáních.

Vytrvalost a antioxidanty

Toto poškození způsobené volnými radikály se nazývá oxidační stres a může způsobit zánětlivou reakci imunitního systému na ochranu tělesných tkání.

Vliv vytrvalostních sportů

Pravidelná fyzická aktivita  může kromě zlepšení imunitních funkcí snížit oxidační stres a záněty : objem, intenzita a povaha pohybové aktivity ovlivňují tento vztah. Přestože vysoce intenzivní trénink s odporem může zvýšit aktivitu antioxidačních enzymů a také snížit markery oxidativního stresu vyvolaného cvičením, velmi vysoké tréninkové zatížení je spojeno s akutním snížením antioxidační kapacity a zvýšením markerů oxidačního stresu. Tento efekt byl také prokázán u sportovců soutěžících v ultravytrvalostních disciplínách, včetně ultramaratonu a triatlonu Ironman.

Ultramaraton

Je jasné, že sportovci potřebují vyvážit tréninkovou zátěž, aby se vyhnuli zvýšenému riziku únavy, nemoci nebo zranění.

Pokud chcete vědět, jak vitamín C ovlivňuje sportovní výkon , klikněte sem

Antioxidanty pro zdraví

Antioxidanty chrání tělo před oxidačním stresem , čímž zabraňují poškození široké škály buněčných struktur včetně lipidů, proteinů a DNA. V těle jsou antioxidanty obecně klasifikovány jako endogenní nebo exogenní. Mezi hlavní endogenní antioxidanty patří superoxiddismutáza, kataláza a glutathionperoxidáza a enzymy glutathion. Exogenní antioxidanty jsou získávány ze stravy a zahrnují mimo jiné vitamin C a E, koenzym Q10 a karotenoidy .Antioxidanty Zdraví

Tyto látky uplatňují své účinky různými biologickými způsoby, některé přeměňují volné radikály na méně reaktivní látky, některé se vážou na proteiny, aby se minimalizovala dostupnost, a jiné působí jako lapače volných radikálů.

Antioxidanty pro zotavení

Jak jsme viděli, hlavní vlastností antioxidantů  je, že nabízejí ochranu před oxidačním poškozením , takže mohou podporovat rychlejší regeneraci svalů po nejintenzivnějších aktivitách a dokonce zpomalovat procesy předčasného stárnutí, které způsobují. Navíc posilují imunitní systém , snižují četnost příznaků onemocnění nebo svalové slabosti (časté nachlazení...).

Antioxidační potraviny

Způsob, jak začlenit tyto živiny, by byl prostřednictvím stravy bohaté na tyto prvky nebo se rozhodl pro suplementaci.

Zde najdete seznam 10 nejlepších potravin bohatých na antioxidanty

Volné radikály a fyziologické adaptace

Ačkoli oxidativní stres může vést k zánětlivé reakci, je také možné, že volné radikály hrají důležitou fyziologickou roli v tréninkových adaptacích . Vedla se značná debata o tom, zda nadměrný příjem antioxidantů může snížit adaptace související s tréninkem. Antioxidanty hrají důležitou roli v prevenci a rekonvalescenci zranění , vzhledem k vlivu volných radikálů na zánětlivý proces, ale přesto by jejich začlenění po fyzické aktivitě mohlo snížit schopnost těla léčit tyto stavy.

Vytrvalostní sportovec

Dosažení vhodné rovnováhy mezi prooxidanty a antioxidanty může být pro mnoho vytrvalostních sportovců výzvou.

Antioxidační interakce

Užívání antioxidantů během tréninku může narušit regulaci  přirozených antioxidačních mechanismů těla a schopnosti vyrovnat se s oxidačním stresem. Další pozoruhodný bod: Antioxidanty mohou zasahovat do nejzákladnější úrovně produkce energie v buňce, do mitochondrií . Mitochondriální hustota přímo koreluje s produkcí energie a v důsledku toho je úzce spojena se sportovním výkonem.

Antioxidační interakce

To může být zvláště důležité při soutěžích na dlouhé vzdálenosti, protože antioxidační mechanismy vlastního těla mohou být účinnější a účinnější než ty, které jsou konzumovány exogenně.

Jsou volné radikály špatné?

Podle posledních výzkumů by přítomnost volných radikálů v těle sportovce neměla mít vždy negativní konotaci. Někdy je to spíše jejich nadbytek a neschopnost našeho systému je regulovat a neutralizovat , což je v důsledku nějakého typu patologie zmírněno nebo změněno a nelze je správně léčit. Volné radikály se tak objevují jako součást podnětů, které posilují tělo sportovce.Vytrvalostní trénink

Jeho přítomnost může podporovat regulaci určitých hormonů a enzymů, které napomáhají procesu obnovy a chrání před budoucím poškozením.

 

Přítomnost volných radikálů během a po tréninku odporu může podpořit růst a aktivitu mitochondrií, zlepšit růst a dilataci krevních cév, napomáhat transportu glukózy do buněk a ven z buněk a také zvýšit svalovou a srdeční sílu.

Kdy užívat antioxidanty?

Se všemi výše uvedenými informacemi je logické, že se objevují určité pochybnosti o použití antioxidačních doplňků :

  • Někteří vědci tvrdí, že suplementace antioxidantů může interferovat s buněčnou signalizační funkcí ROS, a proto zabránit adaptacím , které jsou nezbytné pro zlepšení výkonu.
  • Alternativní názor je, že doplňky stravy jednoduše zvyšují přirozené antioxidační kapacity tváří v tvář velmi vysokým nárokům spojeným s odporovým tréninkem a strach z fyziologického zásahu je přehnaný.
Zpět do obchodu